Czy warto zainwestować w dobry tunel foliowy?Tunele foliowe umożliwiają ogrodnikom-hobbystom uprawę. Czy każdy powinien je kupić? Prawdopodobnie nie, ale dla wielu osób zakup tunelu foliowego może być dobrą inwestycją z wielu powodów.

Jeśli nie chcesz mieć dużo pracy, kup tunel foliowy

Najważniejszą zaletą tunelu foliowego jest to, że chroni on rośliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Prawdą jest, że wahania temperatury są również odczuwalne w tunelu, ale nie są one tak dynamiczne jak na zewnątrz, natomiast znacznie ważniejsze jest ograniczenie ewapotranspiracji, co w praktyce oznacza, że w tunelu znacznie łatwiej jest utrzymać idealną wilgotność, zarówno jeśli chodzi o wilgotność gleby, jak i powietrza. W ten sposób można w pewnym stopniu zmniejszyć obciążenie pracą, a także zapotrzebowanie na wodę, co jest ważne także z ekonomicznego punktu widzenia. Pamiętaj, że ważna jest dobra jakościowo folia na tunel.

Dobry tunel zwiększa wydajność

Większość ogrodników-hobbystów traktuje zbiory jako dodatek do listy zakupów i nie polega wyłącznie na własnych warzywach, ale dzięki tunelowi foliowemu można uzyskać nieco więcej. Oczywiście wynika to z poprzedniego punktu, ale warto to podkreślić: plon warzyw w tunelu foliowym jest zwykle wyższy niż na otwartym polu. Rośliny są nie tylko lepiej chronione przed wahaniami pogody, ale także mniej narażone na szkodniki, a przede wszystkim dłużej rosną: temperatura w tunelu jest wyższa, dzięki czemu rośliny, takie jak późna papryka, mają możliwość optymalnego dojrzewania. 

Tunel rozwija hobby

Ogrodnictwo nie jest może najbardziej wymagającym hobby, ale wiedza i umiejętności niezbędne do przejścia od ogrodnika-hobbysty do półprofesjonalnego hodowcy są zdecydowanie nie do przecenienia. Jest to jednak długa droga, na której często popełnia się wiele błędów, a te kosztują, nie tylko pod względem finansowym, ale także dlatego, że nieudane sadzenie skutkuje pustymi grządkami przez cały sezon i w wielu przypadkach nic nie można z tym zrobić. Zakup tunelu foliowego ułatwi pracę, ponieważ korzystne warunki i dłuższy okres uprawy rekompensują pewne niedociągnięcia techniczne ogrodnika. W ten sposób błędy nie prowadzą do całkowitej porażki, a jedynie do pewnego zmniejszenia wydajności.

Z roku na rok coraz większe bezpieczeństwo

Jednym ze skutków zmian klimatu jest zwiększona częstotliwość występowania nagłych zjawisk pogodowych. Tunel z listew może nie ochroni Cię przed dużą burzą z gradem, ale ochroni Cię przed wiatrem lub bardzo silnym deszczem. Oznacza to, że dzięki tunelowi foliowemu w ogrodzie można zabezpieczyć się przed niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi, które mogłyby zniszczyć ciężko wypracowane wyniki. Na pewno warto o tym pomyśleć, zwłaszcza że szum wokół tego projektu będzie narastał z roku na rok, a tunel będzie służył przez kilka pięknych sezonów.