Dopasowane do reszty ubrania, wygodne, modne – to cechy, których niewątpliwie szukamy w kozakach. Jeśli jednak mają one nam posłużyć na dłużej, przetrwać zmienną pogodę i nie stracić swojego atrakcyjnego wyglądu po 2 miesiącach, muszą być produktem wysokiej jakości. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę już na etapie zakupów w sklepie, by długo cieszyć się wysoką klasą kozaków damskich!
Marka ma znaczenie
Kozaki damskie od sprawdzonego producenta to gwarancja jakości. Oczywiście losowe sytuacje mogą się zdarzyć. Warto więc zwrócić uwagę, czy producent obuwia daje gwarancję na naprawę lub wymianę w przypadku ewentualnych wad. Marki wysokiej klasy zapewniają 2-letnią gwarancję na kozaki damskie.
Buty wysokiej jakości zwykle charakteryzują się też wyższą ceną. Jednak nie powinna być ona jedynym kryterium oceny jakości. Sztuczne zawyżanie cen przez znane marki jest bowiem standardem. Kozaki damskie warte 200 zł mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych tylko dlatego, że zostały stworzone przez znanego projektanta. Zwróć więc uwagę na markę, ale nie zakładaj, że czym wyższa cena, tym lepsze buty. To nie zawsze tak działa.
Materiał i wykonanie
Najtrwalsze kozaki damskie to te wykonane z naturalnej skóry. Obecnie jednak coraz więcej osób ceni sobie ekologię i nie chce nosić tego rodzaju produktów. Godnym zamiennikiem naturalnej skóry jest eko skóra. Wygląda tak samo atrakcyjnie, jest trwała i wodoodporna.
W modzie są też kozaki z innych materiałów, takich jak np. mikrofibra, nubuk czy lajkra. Łatwe w czyszczeniu, trwałe i oddychające, zapewnią wygodę i ciepło w zimowe dni. Unikaj kupowania butów wykonanych z tworzywa, którego nie da się określić. W tanich punktach sprzedaży, np. na targowiskach czy w marketach, można znaleźć takie produkty. Często okazują się one niewygodne, nieprzepuszczające powietrza lub zupełnie nieodporne na uszkodzenia czy przetarcia.
Dużo o jakości kozaków damskich mówi też wykonanie. Odstające nitki, krzywe przeszycia, wystający spomiędzy podeszwy a cholewki klej – wszystko to wskazuje na pośpieszne, niedokładne wykonanie. To, co widzisz na zewnątrz, jest często wierzchołkiem góry lodowej. Wybierając buty o niestarannym wykończeniu zwiększasz szansę na ich szybkie uszkodzenie. Poświęć więc czas na przyjrzenie się ich wykonaniu już na etapie zakupów w sklepie. Oba kozaki powinny być symetryczne, obcasy – odpowiednio wyprofilowane, a wykrojony w podeszwie rowek – równy.
Konstrukcja kozaków damskich
W ocenie konstrukcji chodzi przede wszystkim o rozróżnienie techniki łączenia materiału z podeszwą. Dziś powszechnie wykorzystuje się klejenie. Jeśli ma być trwałe, musi być solidnie wykonane. Zwykle trwalsze od klejonych są buty szyte. Za najwyższy jakościowo uznaje się typ szycia zwany ramowym lub pasowym. Polega on na łączeniu cholewki z podeszwą za pomocą paska skóry, wszywanego w miejscu łączenia cholewki z wkładką.
Materiał, wykonanie, konstrukcja i marka – to czynniki, które z pewnością warto wziąć pod uwagę przy wyborze kozaków damskich. Jeśli poświęcisz nieco więcej czasu na ocenę jakości butów w sklepie, z pewnością zapewnią Ci one wygodę na dłużej!
- Zewnętrzny materiał partnerski