1 1f947Masz alkomat? Pamiętaj o jego kalibracji!

Czy wiedzieliście o tym, że każdy alkomat wymaga kalibracji?

Jeśli czasami używacie alkomatu, pamiętajcie, że systematyczna kalibracja alkomatu to podstawa!
Dziś wiele osób po weekendzie używa alkomatu. Niejednokrotnie się zdarza, że nie mamy pewności czy możemy już prowadzić samochód. Dlatego samokontrola alkomatem dobrej jakości pozwala na podejmowanie prawidłowych decyzji dotyczących prowadzenia auta.

Nowe przepisy i wysokie kary za jazdę pod wpływem alkoholu!

W ostatnim czasie bardzo wzrosły kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu. Aktualnie za jazdę na „podwójnym gazie” możemy być skazani na 15 lat więzienia, a nawet na konfiskatę samochodu bez względu na jego wartość.

Sam zakup i używanie alkomatu jest bardzo mądrym pomysłem, jednak należy pamiętać, że kalibracja tego urządzenia minimum raz w roku jest niezbędna. Pamiętajcie o tym i zwracajcie na to szczególną uwagę. Nieskalibrowany alkomat może zrobić więcej złego niż dobrego. Dlatego pamiętaj, by systematycznie kalibrować alkomat.

 Co to jest alkomat?

Alkomat jest urządzeniem służącym do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu lub ilości alkoholu obecnego we krwi. Dokonuje tego poprzez pomiar objętości pary (zwanej gęstością pary) powietrza, które wydychasz po wykonaniu testu. Wyniki BAC z obsługi alkomatu nie są dokładnym pomiarem, ale mogą być wykorzystane do wskazania, czy poziom alkoholu we krwi przekracza limity prawne i potencjalnie naraża Cię na otrzymanie kary lub inne konsekwencje związane z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu.

Gdzie można wykonać kalibrację alkomatów?

Kalibrację alkomatu najlepiej zlecić autoryzowanemu serwisowi, przy zleceniu usługi kalibracji warto sprawdzić kompetencje firmy, która będzie miała skalibrować alkomat.

Dobry serwis alkomatów po kalibracji alkomatu powinien wystawić dokument świadczący o tym, że urządzenie zostało skalibrowane, sprawdzone i że jego odczyty są zgodne ze wzorcem laboratoryjnym. Po takiej usłudze będziemy mieć pewność, że wskazane przez alkomat odczyty w wydychanym powietrzu będą zgodne z rzeczywistą zawartością alkoholu w organizmie.

Jeden z bardziej znanych serwisów w Polsce, który jest na rynku od ponad 15 lat to serwis alkomatów w Pabianicach przy ulicy Łaskiej 80A.

Jeżeli jesteście zainteresowani przekazaniem swojego urządzenia właśnie do tego serwisu, to szczegóły znajdziecie na ich stronie https://alkopatrol.pl. Firma ALKOPATROL od kilkunastu lat wykonuje kalibracje alkomatów również dla policji i innych służb mundurowych w Polsce.

Ile kosztuje kalibracja alkomatu?

Cena kalibracja alkomatu jest zróżnicowana i zależy od modelu urządzenia. Duży wpływ na cenę ma również przeznaczenie urządzenia. W większości alkomatów osobistych cena kalibracji waha się między 45 a 65 zł. Pamiętajcie, że kalibracja alkomatów jest niezbędna i należy wykonywać ją minimum raz w roku by urządzenie działało prawidłowo.

Kiedy i dlaczego należy kalibrować alkomat?

Alkomat półprzewodnikowy należy kalibrować co 6 m-cy a alkomat elektrochemiczny co 12 m-cy by odczyty były dokładne i precyzyjne.

Podsumowanie

Chcielibyśmy również wam przypomnieć, że nie należy wykonywać pomiarów alkomatem bezpośrednio po spożyciu alkoholu. Takie badania na 100% doprowadzą do dekalibracji alkotestu, a nawet może dojść do uszkodzenia serca alkomatu, czyli sensora, wówczas kalibracja alkomatu nic nie pomoże.

Jeśli macie alkomat półprzewodnikowy to pamiętajcie, że taki sprzęt wymaga serwisu raz na 6 miesięcy. Jeśli stoicie przed zakupem lub wyborem nowego alkomatu pamiętajcie, że alkomaty elektrochemiczne są dużo, dokładniejsze niż te z sensorem półprzewodnikowym.

Jeśli nie jesteście zdecydowani, który wybrać lub macie jakieś pytania dotyczące zakupu i wyboru, lub kalibracji alkomatu, to zapraszamy do kontaktu e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. bądź telefonicznego z firmą Alkopatrol.pl