Jak karmić kota, aby był szczęśliwy, zdrowy i dobrze odżywionyJako człowiek, wiesz, że musisz jeść zrównoważoną dietę. Prawdopodobnie wiesz również, że oznacza to nie pomijanie posiłków i upewnienie się, że dostarczasz wystarczającą ilość białka, błonnika, witamin i minerałów. To samo dotyczy kotów. Jeśli myślisz: "Ale jak mój kot ma się do tego zabrać?". Mamy dobrą wiadomość: nie jest to tak trudne, jak może się wydawać! Chociaż koty są często uważane za wybrednych zjadaczy, istnieje tak wiele sposobów, aby upewnić się, że otrzymują wszystko, czego potrzebują z pożywienia. W tym artykule podzielimy się kilkoma świetnymi wskazówkami, jak nakarmić kota najlepszym możliwym posiłkiem.

Ile powinienem karmić mojego kota?

Koty są "obligatoryjnymi mięsożercami", co oznacza, że potrzebują dużej ilości białka. Potrzebują również znacznie mniej błonnika niż ludzie, co oznacza, że są narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia problemów trawiennych, takich jak zapalenie jelita grubego i zaparcia. Jest kilka różnych rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy ustalaniu ilości karmy dla kota. Koty powinny spożywać około 10% swojej masy ciała dziennie w postaci pokarmu (jest to ogólne zalecenie dla wszystkich zwierząt domowych, nie tylko kotów).

Koty rosnące, ciężarne lub karmiące potrzebują więcej składników odżywczych, więc powinny spożywać więcej pokarmu. Koty, które tracą na wadze z jakiegokolwiek powodu, powinny jeść mniej. Należy również wziąć pod uwagę metabolizm kota. Niektóre koty mają "szybką przemianę materii" i będą jeść więcej. Inne koty mają "wolną przemianę materii" i będą potrzebowały mniej pożywienia.

Wiedz, co jest w twojej karmie dla kotów

Karma dla kotów jest regulowana przez FDA, ale zasady nie są tak surowe jak w przypadku żywności dla ludzi. Oznacza to, że istnieje duże pole manewru, jeśli chodzi o składniki, które wchodzą w skład karmy dla kota. Ważne jest, aby być świadomym tego, czym karmisz swojego kota, aby móc dokonywać zdrowych wyborów dotyczących jego diety. Podobnie jak u ludzi, tłuszcz i cukier są najbardziej obfitymi składnikami przetworzonej karmy dla kotów.

Składniki takie jak kukurydza, pszenica i soja są dodawane, aby jedzenie było tłustsze, słodsze i bardziej stabilne. Może to prowadzić do problemów trawiennych, otyłości i innych problemów zdrowotnych. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, co znajduje się w karmie Twojego kota, jest spojrzenie na listę składników. Informacje te można znaleźć z tyłu torby lub puszki. Jeśli nie masz pewności co do któregoś ze składników, możesz poprosić lekarza weterynarii o pomoc w ich rozszyfrowaniu.

Jak przestawić kota na zdrowszą dietę

Jeśli chcesz stopniowo przechodzić na zdrowszą dietę, możesz zamienić część lub całość karmy, którą obecnie karmisz swojego kota. Jeśli spróbujesz zmienić wszystko na raz, Twój kot może mieć rozstrój żołądka. Jeśli karmisz kota suchą karmą, możesz stopniowo przechodzić na nową karmę, mieszając ją ze starą. Możesz również spróbować zmielić nową karmę ze starą. Jeśli podajesz kotu mokrą karmę, możesz mieszać nową ze starą. Jeśli karmisz zarówno suchą, jak i mokrą karmą dla kotów, możesz powoli przechodzić na nową karmę, mieszając nową ze starą.

Jeśli obawiasz się, że twój kot nie otrzymuje wystarczającej ilości białka, możesz spróbować dodać koktajl proteinowy lub wysokobiałkowy posiłek. Te koktajle proteinowe to zazwyczaj po prostu zblendowane mięso. Jeśli dodajesz koktajle proteinowe lub posiłki wysokobiałkowe, rób to bardzo powoli. Możesz zacząć od jednej czwartej porcji i powoli zwiększać jej ilość, w miarę jak układ pokarmowy Twojego kota będzie się dostosowywał. Jeśli karmisz kota zarówno mokrą, jak i suchą karmą, możesz powoli dodawać koktajl proteinowy lub posiłek wysokobiałkowy do całej diety.

Wrzuć trochę zdrowych ziaren i warzyw

Jeśli zauważasz, że Twój kot ma niedobór witamin, możesz wrzucić trochę zdrowych ziaren i warzyw. Jeśli Twój kot ma umiarkowany niedobór, możesz wrzucić kilka ziaren i warzyw. Jeśli Twój kot ma poważny niedobór, powinieneś udać się do lekarza weterynarii po szczegółowe instrukcje. Jeśli dodajesz suplement witaminowy, możesz go posypać na wierzchu normalnej ilości jedzenia Twojego kota. Jeśli dodajesz dodatkową karmę, powinieneś to robić stopniowo.

Dodaj trochę (zdrowego) tłuszczu

Koty potrzebują niewielkiej ilości tłuszczu w swojej diecie. Możesz dodać jego niewielką ilość do karmy swojego kota, mieszając w niej trochę oliwy z oliwek lub oleju rybnego. Jeśli dodajesz suplement witaminowy, możesz posypać go na wierzchu normalnej ilości jedzenia Twojego kota. Jeśli dodajesz dodatkową karmę, powinieneś to robić stopniowo. Jeśli dodajesz większą ilość tłuszczu, powinieneś to robić stopniowo, aby Twój kot nie zachorował.

Nie zapominaj o witaminach i minerałach!

Koty potrzebują specyficznych witamin i minerałów, aby zachować zdrowie. Możesz je dodać, mieszając w niektórych zdrowych ziarnach i warzywach. Możesz również dodać suplement witaminowy. Jeśli dodajesz suplement witaminowy, możesz posypać go na wierzchu normalnej ilości pokarmu Twojego kota. Jeśli dodajesz dodatkową karmę, powinieneś to robić stopniowo.

Istnieje wiele sposobów, w jaki możesz karmić swojego kota, aby był szczęśliwy i zdrowy, ale ważne jest, aby pamiętać: każdy kot jest inny! Nie ma jednego sposobu, aby karmić kota i aby działał on dla każdego kota. Powinieneś zwrócić uwagę na nawyki żywieniowe swojego kota i być gotowym do wprowadzenia poprawek. Jeśli Twój kot wydaje się głodny, sprawdź poziom jedzenia w jego misce. Koty są bardzo dobre w dawaniu znać swoim właścicielom, kiedy są głodne, ale łatwo jest im się rozproszyć. Jeśli zauważysz, że miska jest prawie pusta, być może potrzebują więcej jedzenia. Jeśli Twój kot sprawia wrażenie, że nie je wystarczająco dużo, być może nie odpowiada mu smak karmy. Spróbuj dodać do miski sok lub wywar, aby pomóc im się zainteresować. Możesz również spróbować dodać do miski kilka zdrowych, ludzkich przekąsek. Jeśli Twój kot wymiotuje lub ma biegunkę, być może trzeba będzie zmienić rodzaj podawanej mu karmy. Jeśli obawiasz się, że Twój kot może być chory, powinieneś udać się do weterynarza. Karmienie kota może być świetnym sposobem na pokazanie mu, jak bardzo go kochasz. A dzięki odpowiedniej karmie możesz pomóc utrzymać kota szczęśliwego, zdrowego i dobrze odżywionego.