E-pit. Proste rozliczenie online w domu

Dzisiejszy natłok pracy połączony z ciągle rozwijającymi się możliwościami sprawił, że jako podatnik mamy dużo lepszą sytuację niż niespełna kilkanaście lat temu. Nie musimy osobiście pilnować kwestii rozliczenia się z mijającego roku, to wszystko zostaje wykonane za nas, a żeby tego dopilnować nie musimy nawet wychodzić z własnego mieszkania. Oczywiście musimy pamiętać aby w miarę możliwości kontrolować automatyczne rozliczenie, aby w przypadku zaistniałych nieścisłości i błędów mogliśmy je poprawić. Reasumując taka możliwość jest dużą wygodą dla każdego kto nie ma ochoty uzupełniać każdej rubryki i zastanawiać się jak to prawidłowo wypełnić. Dzisiaj wszystko zostanie wykonane za nas, a nam pozostaje wyłącznie zatwierdzenie rozliczenia.

Jak przeprowadzić e-pit rozliczenie online?

Choć statystyki jednoznacznie pokazują, że z roku na rok przybywa liczba podatników korzystającego z takiej formy rozliczeniowej, to jednak w dalszym ciągu duża część osób obawia się przejścia na taką metodę. Obawy te mogą mieć swoje uzasadnienie w kwestii zachowania bezpieczeństwa oraz poufności danych, jednak w tym wypadku wszystko jest należycie zabezpieczone i nie ma obaw, że e-pit rozliczenie online będzie dla nas w jakikolwiek sposób kłopotliwe. Kolejną kwestią jest obsługa strony, która zniechęca przede wszystkim starsze osoby nie posiadające dużych umiejętności w posługiwaniu się Internetem. Dlatego należy sobie powiedzieć, że strony te zostały zaprojektowane w bardzo intuicyjny sposób maksymalnie ułatwiający nam poruszanie się oraz dostęp do najważniejszych informacji. A więc, aby wykonać rozliczenie należy wejść na stronę i po ówczesnym zalogowaniu zatwierdzić wypełniony PIT. Wówczas mamy dwie możliwości, pierwszą z nich jest zatwierdzenie bez wcześniejszego sprawdzenia czy wszystko się zgadza, a drugi sposób to sprawdzenie oraz możliwości dokonania ewentualnych korekt, które mogą mieć miejsce. Dlatego nakładania się wszystkich podatników aby sprawdzali skrupulatnie każde okienka, w innym przypadku może to działać na nasza niekorzyść.

Czym tak naprawdę jest PIT?

Jest to jeden z ważniejszych dokumentów urzędowych, w którym każdy podatnik ma obowiązek wskazać informację na temat swoich dochodów, kosztów, zaliczek oraz odliczeń. Dokument ten sporządzany jest okresowo i na jego podstawie określa się ile podatku należy zapłacić. Tutaj pojawia się kolejna kwestia dotycząca obowiązującej stawki, mianowicie przy opodatkowaniu progresywnym obowiązuje stawka 17% która jest standardem. Jednak w momencie gdy przekroczona zostanie podstawowa kwota w skali roku skala podatkowa będzie wzrastała. Dlatego warto dokładnie śledzić ten temat, ponieważ niedokładnie obliczone przychody w ciągu minionego roku mogą obrócić się przeciwko nam. Szczególne znaczenie ma to w przypadku, kiedy korzystamy z automatycznych rozliczeń, wówczas pozostaje nam wyłączne zatwierdzenie rozliczenia jednak warto poświęcić kilka minut i nieco dokładniej sprawdzić wszystkie rubryki.